Çalışma Alanları

BİLGİ FORMU

OKUL ÇAĞI ÇOCUK BESLENME DANIŞMANLIĞI

Okul çağı çocuk beslenmesi dediğimizde 6-11 yaş arası çocuk beslenmesi anlaşılmaktadır. Bu dönem ömür boyu beslenme alışkanlıklarının oluşturulması için önemli bir dönemdir. Kızlarda en hızlı büyüme 10-12 yaş arasına yani menarş (ilk regl başlaması) dönemine denk gelmektedir. Bu yaşta hem boy hem kilo hızlı bir şekilde artar. vücut ağırlığındaki hızlı artış genelde 20 yaşına kadar devam ederken ;boy uzaması ortalama 17 yaşında durur. Erkeklerde en hızlı büyüme dönemi ise 11-15 yaş arasıdır. Erkek çocuklarında hem boy hem kilo artışı genelde 20 yaşına kadar devam etmektedir.

Okul çağı döneminde beslenmenin en önemli diğer özelliği ise çocuğunuzun ilk kez yemekler hakkında siz olmadan karar vereceği bir döneme geçiş olmasıdır. Bu nedenle bu yaş grubu çocukların beslenme yönünden eğitilmesi ve kendi bilinçlerini kazanmaları son derece önemlidir. Aileler çocukların sürekli taklit ettiği ve kendilerine örnek aldıkları kişilerdir. bu nedenle ailelerin sağlıklı beslenme yününden doğru ve yeterli bilgiye sahip olmaları ve bu bilgileri günlük hayatlarına yansıtarak çocuklarına örnek olmaları gerekmektedir. Okullar ise; çocukların sağlıklı beslenme konusunda eğitim görmeleri ve kahvaltı, öğle yemeği, ikindi beslenme , yatılı eğtim veren kurumlarda akşam yemeği gibi okulda servis edilen yemeklerin planlanmasında mutlaka bir uzmandan destek almalılardır.

Büyümenin hızlı olduğu bu dönemde çocuklarımızın daha fazla eneryi, yeni doku yapımları için daha fazla protein, vitamin, mineral içerikli beslenmeleri ve ileriye dönük beslenme alışkanlıklarını oluşturacak bu dönemde besin çeşitliliği ve içeriğinin seçimi büyük önem taşımaktadır.

Çocuklarımızın bu çağda yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanamazsa ; konsantrasyon sorunları, okul başarısında düşüşler , sık hastalanmalar, direnç düşüklükleri gibi bir çok nedenle eğitim durumları ve genel sağlık durumları olumsuz etkilenebilmektedir.

Geleceğimiz olan çocuklarımızın bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmesi adına hem bireyler hem okul olarak bir beslenme ve diyet uzmanına danışılması gerekmektedir.